Aktualności

I edycja rajdu rowerowego "Śladami Bitwy Warszawskiej"

Data umieszczenia:

17 sierpnia ponad 50 osób wyruszyło szlakiem wydarzeń 1920 roku. Na skwerze Jana Pawła II w Wyszkowie podróżników powitał Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski. Miłośnicy jednośladów wystartowali spod zabytkowej wyszkowskiej plebanii,

na której w trakcie wojny polsko-bolszewickiej zatrzymali się Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski i Feliks Kon - członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Kolejnym punktem na historycznej trasie była kapliczka w Trzciance, w której niegdyś pochowani byli podporucznik Tadeusz Wagner i szeregowy Józef Jerzyński, członkowie 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, polegli bohaterowie pierwszych dni sierpnia 1920r. Rowerzyści odwiedzili także cmentarz w Brańszczyku, gdzie w zbiorowej mogile pochowano żołnierzy toczących walki o wolność. Ostatnim historycznym punktem na trasie rajdu był pomnik upamiętniający podporucznika Antoniego Wołowskiego i 6 nieznanych, zamordowanych w 1920 roku przez bolszewicką czerezwyczajkę.

W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i znicze. Ważnym elementem wycieczki były prelekcje historyczne prowadzone przez Piotra Płochockiego, który w niezwykle pasjonujący sposób przybliżał uczestnikom historyczno-obyczajową rzeczywistość 1920 roku. O przebieg trasy, prowadzącej urokliwymi leśnymi szlakami i ulicami wiosek naszego powiatu zadbał Jacek Szymanik. W malowniczym otoczeniu skansenu w Brańszczyku na cyklistów czekał ciepły posiłek. Wyprawa była też okazją do udziału w konkursach wiedzy na temat powiatu i historii wojny polsko-bolszewickiej. Fundatorami nagród w konkursach było Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Wszyscy uczestnicy przed startem otrzymali pakiety startowe na które składały się elementy dbające o bezpieczeństwo uczestnictwa w ruchu drogowym takie jak dzwonki rowerowe i odblaski oraz batony energetyczne i wodę. O bezpieczeństwo uczestników rajdu dbali także ratownik medyczny oraz wsparcie techniczne, którzy dzielnie przemierzali trasę razem z rowerzystami.

Na dwóch kółkach Powiat Wyszkowski reprezentowali wicestarosta Leszek Marszał, Przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, Radni Bogusław Frąckiewicz i Piotr Wykowski.


Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


Foto
.

Foto
.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 304 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14