Aktualności

Pamięci "Hubala" - uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pobytu majora Henryka Dobrzańskiego w Porębie

Data umieszczenia:

W Porębie w gminie Brańszczyk odbyły się uroczystości upamiętniające pobyt we wsi majora Henryka Dobrzańskiego (1897-1940), pseudonim „Hubal”.

Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu pieśni patriotycznej. Utwory wykonywali Anna Nadwodna i Krzysztof Ciupiński-Świątek, którym na fortepianie akompaniował Adam Sychowski. Po koncercie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Grzybowskiego, proboszcza parafii pw. św. Barbary w Porębie. Po Eucharystii słowo do zebranych skierowali kolejno starosta Jerzy Żukowski, wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, minister cyfryzacji Marek Zagórski, poseł na Sejm Teresa Wargocka oraz Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, który dodatkowo wręczył ks. Grzybowskiemu portret „Hubala” z okresu młodzieńczego.

Przemarsz na łąkę w pobliżu plebanii poprzedził Apel Poległych przygotowany przez uczniów klas mundurowych z CEZiU „Kopernik”, po którym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi „Hubala”, ofiary II Wojny Światowej oraz wojny polsko-bolszewickie 1920 roku.
Po krótkim koncercie mieszkańcy mieli okazję przenieść się do roku 1939, o co zadbała grupa rekonstruktorów. Narratorem inscenizacji był Jarosław Stryjek. Po występie na wszystkich gości czekał żołnierski poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Poręby oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Białebłoto. Na scenie wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego.

Dzieci i młodzież miała okazję zapoznać się z tematyką wojska polskiego, przede wszystkim polskiej kawalerii, dzięki zorganizowaniu konkursu plastycznego i wystawie prac poświęconej historii. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Szymon Sitek (SP Poręba), drugie – Ksawery Wiśniewski (SP Brańszczyk), a trzecie – Karol Ignacy Łapiński (SP Knurowiec), wyróżnienie wręczono Alicji Jankowskiej (SP Knurowiec). W kategorii klas 4-6 na pierwszym miejscu stanął Piotr Nowak (SP Brańszczyk), na drugim – Andżelika Szymańska (SP Poręba), a na trzecim – Nikola Dominiak (SP Turzyn), wyróżniono Aleksandrę Kurak (SP Knurowiec). W ostatniej kategorii klas 7-8 najładniejszą pracę wykonała Catherine Mech (SP Poręba), drugie miejsce zajęła Maja Kania (SP Trzcianka), trzecie Aleksandra Wiśniewska (SP Nowe Budy), a wyróżnienie otrzymała Angelika Kowalska (SP Brańszczyk).

Współorganizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy za okazane wsparcie.

Więcej zdjęć

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 158 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14