Aktualności

Wszystko zależy od Ciebie. Musisz wyznaczyć sobie cel! Spotkanie z Jerzym Górskim „Apostołem Kotańskiego”

Data umieszczenia:

Sam przyznaje, że nie byłby tym człowiekiem, którym jest obecnie, gdyby nie przeszłość. Jego historia pokazuje, że nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Dziś, jak sam mówi, ćpa życie. Zmienił swój los a teraz pomaga go zmienić innym.

23 października w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” z młodzieżą i mieszkańcami powiatu wyszkowskiego spotkał się Jerzy Górski – ambasador społeczeństwa „Monar”, wolontariusz, triathlonista, mistrz świata w podwójnym Ironmanie. Przez ponad 14 lat jego świat istniał dla narkotyków. Mówił: „Stworzyliśmy sobie świat zabójcy, świat, w którym do pewnego momentu z uśmiechem na ustach nieświadomie się zabijaliśmy”. Uzależnienie wyczerpało go fizycznie i psychicznie, podejmując leczenie ważył zaledwie 49 kg. Spotkał na swojej drodze Marka Kotańskiego, który pokazał mu, że może być wolnym człowiekiem.
"Najlepszy" odwiedził Wyszków dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie i wyszkowskiego Monaru. Spotkanie z mistrzem poprowadził Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał. Jak przyznaje, podczas pierwszego spotkania na żywo gość z Głogowa powiedział: „Cześć. Proszę mów mi Jerzy” a następnie dodał „Jest w Wyszkowie basen?” Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu w reżyserii Łukasza Palkowskiego pt. "Najlepszy", który zdobył w 2017 roku podczas festiwalu w Gdyni m.in. Nagrodę Publiczności oraz „Złotego Klakiera” – dla Najdłużej Oklaskiwanego Filmu. Mieszkańcom powiatu, młodzieży i podopiecznym Monaru, którzy licznie zgromadzili się w sali widowiskowej Hutnika, Jerzy Górski opowiadał o swojej historii, o walce z nałogiem i o tym jak największą porażkę przekuł w sukces. Wspominał, że nie były mu obce zakłady psychiatryczne i więzienie. Pobyt w Monarze odbiera jako szkołę życia, którego musiał uczyć się na nowo. Pamiętał ścinanie włosów, które miały być symbolem oczyszczenia i nowego startu. Choć początki w ośrodku były niesłychanie trudne, zaczął biegać.
Przez przypadek w ręce wpadła mu ulotka zawodów Ultraman na Hawajach. Jerzy Górski wyznaczył sobie cel, udział w ultramanie. Trenował i walczył sam ze sobą, ze swoimi słabościami
a także opinią, że narkoman nie jest w stanie nic osiągnąć. Często powtarzano mu, że narkoman powinien się leczyć zamiast biegać. Wygrywał wiele zawodów w Polsce i Europie cały czas czekając na zaproszenie do USA. W 1990 r. wygrał podwójnego "Ironmana" w Hunstville, który jest jego największym sportowym sukcesem. Gdy dotarł na metę - został mistrzem świata, ale także wygrał wolność. Cztery miesiące wcześniej ukończył w Kalifornii przy afrykańskich upałach „Bieg Śmierci” na dystansie 100 mil, za który otrzymał brązową klamrę Western States Endurance Run. Kiedy w 1994 r. zaproszenie na upragnionego Ultramana w końcu dotarło, Jerzy Górski musiał po raz kolejny zawalczyć o siebie. Uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, po którym kilka dni był nieprzytomny, miał złamaną szczękę i obojczyk, towarzyszył mu niedowład ręki i 25 % utrata zdrowia. Mimo tego nie poddał się. Ultramana, czyli zawody triathlonowe w na które składa się 10 km pływania, 421 km jazdy na rowerze i 84-cio kilometrowy bieg, ukończył na Hawajach w 1995 r.
Jak sam mówi, dziś jest innym człowiekiem. Dla wielu osób jest motywacją, inspiracją
do działania. Jerzy Górski jest społecznikiem, angażuje się w pomoc innym, obecnie zbiera środki na działalność głogowskiego hospicjum dziecięcego. Realizuje się jako komentator sportowy, wolontariusz, organizuje spotkania z więźniami, których uczy, że wolność zaczyna się w głowie,
a to, czy zmienimy swoje życie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jerzy Górski podczas spotkania zaprosił na scenę publiczność. Chciał aby podzielili się z innymi swoimi historiami. Niektórzy z nich opowiadali dlaczego biegają, uprawiają sport, śpiewają czy komponują utwory. Jurek, bo tak kazał do siebie mówić, chciał przekazać, że we wszystkim co robimy powinniśmy widzieć jakiś cel. Na swoim przykładzie pokazał, że nigdy nie jest za późno, by swoje zmienić swoje życie i zdobywać „własne szczyty”.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


Więcej zdjęć

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 219 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14