Aktualności

Powiat Wyszkowski podsumował akcję "Czyste Mazowieckie"

Data umieszczenia:

Fascynująca lekcja na temat powietrza, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, otwarcie ścieżki ekologicznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie - to tylko kilka wydarzeń, które odbyły się w ramach podsumowania projektu "Czyste Mazowieckie".

20 listopada w Wyszkowie odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji kampanii "Czyste Mazowieckie"- edukacyjnego programu skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych. Program ma na celu edukację ekologiczną, zwłaszcza na temat czystego powietrza i zanieczyszczeń środowiska. Projekt obejmuje warsztaty uczniów podczas których, mogą uczyć się jak w prosty sposób dbać o swoje otoczenie.
Gospodarzem pierwszej części uroczystości był Zespół Szkół nr 1 w Wyszkowie. Spotkanie otworzył dyrektor placówki Marian Popławski, po czym wręczył okolicznościowy medal z okazji 70-lecia szkolnictwa zawodowego Aurelii Michałowskiej, mazowieckiej kurator oświaty. Jak poinformował gość specjalny w tegorocznej edycji akcji "Czyste Mazowieckie" wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów z ponad 50 placówek oświatowych województwa. Partnerem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wiceprezes Kamila Mokrzycka zaznaczyła, że edukacja jest pierwszym krokiem do podnoszenia świadomości ekologicznej, która zaprocentuje w przyszłości.
W ramach warsztatów edukacyjnych młodzież uczestniczyła w eksperymentalnej lekcji na temat powietrza, powstawania smogu, emisji gazów i pyłów. Warsztaty poprowadził fizyk Karol Kuda, który pokazywał, w jaki sposób zachowuje się powietrze, z czego się składa a także jak powstają zanieczyszczenia. Jako symbol odrodzenia zdrowego i przyjaznego środowiska przed budynkiem ZS1 uczniowie i uczestnicy wydarzenia posadzili 38 symbolicznych drzewek, po czym
z kolorowymi transparentami przeszli ulicami Wyszkowa w ekologicznym manifeście.
Druga część wydarzenia odbyła się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Zakolejowej. Otwarto nowo wybudowaną ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, która została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Warszawie, a wartość dotacji wyniosła ponad 73 tys. złotych. W otoczeniu szkoły pojawiły się gry plenerowe i tablice edukacyjne, dzięki którym nie tylko wychowankowie, ale również wyszkowianie będą mogli uczyć się przyrody i ekologii w plenerze. Dyrektor placówki Edyta Jarosz podziękowała wszystkim zaangażowanym w realizację projektu i podkreśliła, jak bardzo jej podopieczni są zaangażowani w zdobywanie wiedzy na temat środowiska. Przy placówce działa m.in. Klub Przyjaciół Lasu i Klub Ekologiczny. Wychowankowie i pracownicy SOSW w Wyszkowie zaprosili uczestników kampanii na podsumowanie, podczas którego zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności, nawiązując do ochrony przyrody.
W ramach wyszkowskiego podsumowania akcji "Czyste Mazowieckie" odbyły się również dwa konkursy na temat wiedzy ekologicznej. Pierwszy z nich „Czyste Mazowieckie” skierowany był do uczniów szkół średnich. Miejsce pierwsze przypadło Agacie Biedrzyckiej z ZS nr 1 im. Marii Skłodowskie-Curie w Wyszkowie, drugie Paulinie Skórzewska z I LO. im. C.K. Norwida w Wyszkowie. Na miejscu trzecim uplasował się Patryk Laska z ZS nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie na czwartym Łukasz Twardowski z CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie a na piątym Michał Kołodziejczyk z ZS w Długosiodle. Do rywalizacji w konkursie "Matematyczne potyczki z ekologią" stanęli także wychowankowie 6 drużyn z ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu województwa. Miejsce pierwsze trafiło do uczniów SOSW w Wyszkowie, drugie dla OSW z Ostrołęki, natomiast miejsce trzecie zajęli uczniowie OSW z Makowa Mazowieckiego.
"Czyste Mazowieckie" to program realizowany na terenie Województwa Mazowieckiego, współfinansowany przez Wojewodę Mazowieckiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Na podsumowaniu akcji w Wyszkowie gościli m.in. Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Anna Kaszuba - kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Wiceprezes WFOŚiGW Kamila Mokrzycka, dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Ostrołęce Michał Giers, przedstawiciele samorządów i jednostek edukacyjnych z terenu powiatu. Od kilku miesięcy przy wyszkowskim starostwie (ul. Zakolejowa) działa także punkt konsultacyjny "Czyste Powietrze" w którym można uzyskać informacje na temat możliwości dofinansowania wymiany pieców, okien czy montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Więcej zdjęć

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 419 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14