Aktualności

Nowe terminy związane z rejestracją pojazdów!

Data umieszczenia:

Wydział Komunikacji przypomina, że z początkiem Nowego Roku przywrócony zostaje 30 dniowy termin na zgłoszenie spraw związanych ze zbyciem, nabyciem bądź rejestracją pojazdów.

Foto
.

Wraz z 1 stycznia 2021 roku właściciele pojazdów będą mieli 30 dni na zgłoszenie zbycia bądź nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju a także na rejestrację pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku w terminie, przewidziano karę nawet do 1000 zł.

Przypomnijmy, że 30-dniowy termin obowiązywał już od początku 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, za pośrednictwem marcowej specustawy, został wydłużony do 180 dni. Przepisy epizodyczne chwilę obecną obowiązują jedynie do 31 grudnia 2020 r. tak więc już od stycznia właściciele pojazdów znów będą mieli tylko 30 dni na załatwienie wszelkich formalności.

Przywrócenie 30-dniowego terminu na załatwienie spraw związanych z pojazdami to dla naszych mieszkańców istotna zmiana. Od kilku tygodni obserwujemy bardzo dużą liczbę klientów, którzy zgłaszają sprzedaż pojazdów lub chcą zarejestrować samochody jeszcze przed końcem tego roku - mówi Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Joanna Mielcarz. Warto jednak przypomnieć, że dla pojazdów zakupionych czy sprzedanych w listopadzie bądź grudniu obowiązuje jeszcze termin 180-dniowy. Przykładowo, dla pojazdu sprzedanego 6 listopada 2020 roku termin na zgłoszenie tego faktu w urzędzie upłynie w pierwszych dniach maja 2021 roku.

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie zachęca do korzystania z alternatywnych form kontaktu z urzędem, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdów można zgłosić za pośrednictwem platformy ePUAP. Sam wniosek o rejestrację można złożyć za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej systemu POJAZD. Dodatkowo, formularz zawiadamiający o zbyciu wraz z kopią umowy sprzedaży, darowizny czy zamiany można wysłać do starostwa także pocztą tradycyjną. Oczywiście formalności można dokonać także bezpośrednio w siedzibie Wydziału Komunikacji po uprzednim umówieniu wizyty (wizytę można zarezerwować przez stronę www.powiat-wyszkowski.pl lub bezkolejki.eu/spwyszkow , korzystając z aplikacji QMSEverywhere bądź, w wyjątkowych przypadkach, telefonicznie).

Wszelkie niezbędne formularze można znaleźć BIP Powiatu Wyszkowskiego w zakładce KARTY USŁUG

Kliknij by pobrać wnioski i formularz zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu

Większość naszych klientów pilnuje terminów, dbają by zgłoszeń i rejestracji pojazdów dokonać w wyznaczonym okresie i to nas bardzo cieszy- mówi naczelnik Mielcarz- Niestety, nawet mimo wydłużonego, 180-dniowego terminu, który obowiązuje w tym roku, zdarzało się, że mieszkańcy przekraczali ustawowy termin, co w konsekwencji oznaczało konieczność nałożenia kary. Aby uniknąć przykrych konsekwencji warto pamiętać o terminach. Obecna sytuacja, z uwagi na bezpieczeństwo klientów i pracowników, wymogła na nas przywrócenie czasowego systemu rezerwacji wizyt w Wydziale Komunikacji. Apelujemy do mieszkańców by w czasie pandemii w siedzibie wydziału załatwiać jedynie sprawy, które wymagają od nas osobistego stawiennictwa. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych.

Przywrócenie 30-dniowego terminu na rejestrację pojazdów od nowego roku to nie wszystkie zmiany dla klientów Wydziału.
- Od 4 grudnia zniesiono obowiązek wymiany dowodów rejestracyjnych z powodu braku miejsc na kolejne wpisy potwierdzające przeprowadzenie badania technicznego. O dokonaniu przeglądu w pojeździe będzie świadczył obecnie wpis do bazy CEPiK oraz wydanie zaświadczenia potwierdzającego przeprowadzenie badania technicznego przez diagnostę. W przypadku kontroli na drodze, służby sprawdzą dane pojazdu oraz ważność badań w systemie.
- Od 5 grudnia zwolniono kierowców z posiadania i okazywania dokumentu prawa jazdy podczas kontroli na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli również zostaną sprawdzone w elektronicznej bazie CEPiK. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury zachęca wszystkich kierowców i właścicieli pojazdów do zainstalowania aplikacji mObywatel, dzięki której potwierdzimy swoją tożsamość i posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami, sprawdzimy punkty karne i aktualne dane swojego pojazdu (aplikacja to elektroniczny portfel, w którym masz dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację studenckąi dzięki któremuzrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL).

Przypominamy, że od 16 listopada 2020 r. w trosce o bezpieczeństwo klientów, Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie obsługuje jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem internetu.

W przypadku pytań pracownicy Wydziału Komunikacji pozostają do dyspozycji pod numerami telefonów :
• Transport drogowy, licencje 29 743 59 27
• Biuro Podawcze, Wydawanie Praw Jazdy 29 743 59 75
• Referat Uprawnień i Licencji, Stacje Kontroli Pojazdów, OSK,
Instruktorzy i Diagności 29 743 59 74
• Prawa Jazdy 29 743 59 15, 29 743 59 76
• Rejestracja pojazdów 29 743 59 17, 29 743 59 18, 29 743 59 72, 29 743 59 73

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 888 razy.

Copyright

© 2012 - 2020 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14