Aktualności

Powiat Wyszkowski kontynuuje ochronę kasztanowców białych w Rybienku Leśnym

Data umieszczenia:

Na kasztanowcach białych rosnących w ciągu drogi powiatowej nr 4419W przy Al. Wolności w Wyszkowie pojawiły się pułapki fermonowe, chroniące drzewa przed szkodliwym szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Aleja Wolności w wyszkowskim Rybienku Leśnym to jedna z najbardziej charakterystycznych i zielonych ulic tego miasta, kojarzona zarówno przez mieszkańców jak i turystów z przepięknym szpalerem kasztanowców białych, które właśnie teraz są w pełni rozkwitu. Podobnie jak w ubiegłym roku Powiat Wyszkowski postanowił zaangażować się w ochronę tych przepięknych i wyjątkowych drzew. 13 maja 2021 r. na drzewach rosnących wzdłuż drogi powiatowej nr 4419W w Rybienku Leśnym pojawiły się 53 pułapki feromonowe, które mają na celu ochronę drzew przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Foto
.


Populacja kasztanowców, zwłaszcza białych jest bardzo narażona na atak szrotówka kasztanowcowiaczka – motyla, który jest głównym sprawcą brązowienia i opadania liści kasztanowca. Bezpośrednie uszkodzenia wywołują larwy tego gatunku żerujące wewnątrz liści tworząc „miny”, ułatwiają też infekcję przez grzyb Guignardia aesculi powodujący tzw. czekoladową plamistość liści. Występowanie tego motyla w Polsce stwierdzono po raz pierwszy w 1998 r. w okolicy Wrocławia,
a obecnie występuje już na terenie całego kraju. Przy sprzyjających warunkach pogodowych szacuje się, że w ciągu jednego roku na drzewie mogą pojawić się trzy pełne pokolenia owadów. W ubiegłym roku odłowionych zostało aż 619 193 szt. tego owada, a średnia łowność pojedynczej pułapki kształtowała się na poziomie 12 384 szt.
Powiat Wyszkowski od 2005 rok aktywnie włącza się w ochroną kasztanowców. Dzięki współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa, w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zastosowano feromonowe pułapki zamontowane na drzewach, na wysokości ok. 4 metrów. Tzw. Pułapki kominowe są obecnie najbezpieczniejszą metodą zwalczania owada zapewniającą jednoczesny brak kontaktu z osobami postronnymi (aleja sąsiaduje z kościołem, szkołą podstawową i licznymi posesjami prywatnymi). Kasztanowce podzielono na 3 grupy wiekowe: 1-stare, 2-młode (posadzone w 2013 r.) oraz 3-najmłodsze (posadzone w 2017). Pułapki wywieszono na 53 drzewach należących do grupy 1 i 2, z uwagi na możliwość uszkodzenia najmłodszych drzewek, zakwalifikowanych z grupy 3 (mają jeszcze zbyt wiotkie gałęzie) zrezygnowano z wywieszenia pułapek.

Foto
.


Prace nad ochroną drzew będą prowadzone od maja do października (w tym czasie pułapki
są regularnie opróżniane i w razie potrzeb uzupełniane feromonami) i obejmą trzy pełne mioty owadów. Rewitalizacja i ochrona kasztanowców rosnących w Rybienku Leśnym jest niezwykle ważna dla przetrwania tych pięknych drzew i zachowania niezwykłego charakteru tego miejsca. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie w miejsce zmarłych drzew regularnie zleca nasadzenie młodego pokolenia kasztanowców białych. Obserwacje prowadzone podczas sezonu wegetacyjnego w 2020 r. wskazują na dobrą kondycję młodych drzewek. Środki na ochronę kasztanowców białych są co roku rezerwowane w budżecie Powiatu Wyszkowskiego.

Foto
.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 461 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14