Aktualności

Tak polonijna młodzież spędziła czas w Powiecie Wyszkowskim

Data umieszczenia:

Grupa młodzieży polonijnej z Litwy zakończyła swój wypoczynek w ramach „Lata z Polską”. Powiat Wyszkowski przy współpracy z Gminą Wyszków i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” przez 9 dni gościł piętnaścioro dzieci oraz ich opiekunów. Dla większości z nich wypoczynek na terenie Wyszkowa i okolic był pierwszą wizytą w Polsce.

Na przybyłych gości czekała rzesza zaplanowanych atrakcji. Swój pobyt w Polsce rozpoczęli od zakwaterowania w schronisku młodzieżowym „Jowisz” i zapoznania się z opiekunami, a także spaceru po najbliższej okolicy.
Foto
.

We wtorek, 27 lipca, oficjalnie powitano grupę w siedzibie starostwa i urzędu miejskiego, gdzie mieli możliwość dowiedzieć się jak funkcjonują urzędy, a także obejrzeć prezentację przedstawiającą piękno okolicy. Kolejnym punktem był spacer po Parku Miejskim im. Karola Ferdynanda Wazy, a także wizyta na terenie Sanktuarium Świętego Idziego, po którym oprowadzał Sylwester Raniszewski – przedstawiciel Związku Piłsudczyków.
Foto
.

Kolejne dni upływały zdecydowanie pod znakiem sportu – polonijna młodzież odwiedziła pływalnię „Błękitną”, wzięła udział w treningu footballu amerykańskiego z drużyną Rhinos Wyszków a także treningu siatkarskim z UKS Volley Wyszków.
Foto
.

Młodzież miała także okazję spotkać się z szermierzem, dwukrotnym medalistą olimpijskim we florecie Marianem Sypniewskim, który nie tylko opowiedział o swojej przygodzie ze sportem, ale także pozwolił ochotnikom spróbować swoich sił w szermierce i sprawdzić swój refleks.
Foto
.

Zgodnie z programem nasi goście odwiedzili także okoliczne miejscowości. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Pułtusk i Zamek Dom Polonii, a także udali się na rejs gondolą po Narwi.
Foto
.

W swoich gościnnych progach przyjęła ich Kuźnia Kurpiowska w Pniewie i Skansen w Brańszczyku, gdzie stworzyli pamiątkowe pocztówki.
Foto
.

W zabytkowym młynie „Nowość” czekały ich nie lada atrakcje, a mianowicie ognisko i możliwość samodzielnego wypieku chleba w tradycyjnym piecu opalanym drewnem.
Foto
.

Duże wrażenie na młodzieży wywarła również wizyta w stolicy, w której odwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki oraz Centrum Nauki Kopernik. Nie obyło się także bez spaceru po warszawskiej starówce i odwiedzenia głównych atrakcji historycznych miasta.
Foto
.

1 sierpnia grupa wraz z opiekunami włączyła się w plenerowe obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem „Gloria Victis” złożyli ręcznie robione biało-czerwone kwiaty z bibuły, następnie wraz z artystami i mieszkańcami włączyli się we wspólne śpiewanie „(Nie)zakazanych Piosenek” na Placu Miejskim.
Foto
.

3 sierpnia pożegnaliśmy naszych gości z Litwy, którzy zgodnie potwierdzili, że pobyt w Wyszkowie bardzo im się podobał. Do domu oprócz wspomnień i zdjęć zabrali także pamiątkowe gadżety, które nie pozwolą zapomnieć o Powiecie Wyszkowskim.
Foto
.

Powiat Wyszkowski i Gmina Wyszków składają serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wypoczynku : Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” Oddział Północnomazowiecki w Pułtusku, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie, Wyszkowskiemu Ośrodkowi Kultury Hutnik, Wyszkowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Gminnemu Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Zamkowi Dom Polonii w Pułtusku, Pani Halinie Witkowskiej i Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, Panu Arkadiuszowi Redlickiemu i Stowarzyszeniu na Rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie”, Drużynie Rhinos Wyszków, Drużynie UKS Volley Wyszków, Spółdzielni Socjalnej Integracja w Adelinie, Przychodni „Ka-Med”, Panu Marianowi Sypniewskiemu, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Związkowi Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie oraz opiekunom i wszystkim zaangażowanym w organizację wizyty.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 958 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14