Aktualności

Powiatowo-gminne dziękczynienie za plony

Data umieszczenia:

Końcówka sierpnia to w mazowieckiej tradycji czas, kiedy rolnicy wraz z mieszkańcami spotykają się na dożynkach, by wspólnie podziękować za plony. Tak było i w tym roku.
29 sierpnia uroczystość dziękczynienia za plony odbyła się na terenie kompleksu sportowego w Zabrodziu.

Gospodarzami Dożynek Powiatowo-Gminnych „Smaki i Tradycje Mazowsza” byli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.
Foto
.

Niedzielną uroczystość rozpoczęto barwnym korowodem dożynkowym, w którym udział wzięły reprezentacje gmin naszego powiatu i poszczególnych sołectw z terenu Gminy Zabrodzie, po którym ksiądz Emil Adler, administrator parafii w Niegowie, odprawił Mszę Świętą polową.
Foto
.

O oprawę muzyczną zadbał organista Paweł Getka i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie. Tradycyjnie, po zakończonej liturgii starości dożynkowi – Małgorzata i Tadeusz Kamińscy, mieszkańcy sołectwa Choszczowe, wręczyli bochen chleba, owoc ziemi oraz pracy ludzkiej będący symbolem życia, radości, sytości i szczęścia gospodarzom dożynek. W imieniu pszczelarzy miód przekazał starosta bartny Jan Niedźwiedź z asystą Panami Ryszardem i Bartłomiejem Durką. Starosta Powiatu Wyszkowskiego wraz z Wójtem Gminy Zabrodzie przełamali się chlebem i miodem z włodarzami pozostałych gmin, a także z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi przybyłymi na uroczystość, obiecując gospodarzenie w taki sposób, aby nikomu tego chleba nie zabrakło.
Foto
.

W trakcie uroczystości odczytano również listy od zaproszonych gości, którzy nie mogli zjawić się na uroczystości osobiście, list Premiera Rzeczypospolitej Mateusza Morawieckiego odczytała Joanna Bala, radna sejmiku województwa mazowieckiego, dyrektor mazowieckiego oddziału KRUS w Warszawie, Posła na Sejm Henryka Kowalczyka - Ewa Bartosiewicz, radna Rady Powiatu w Wyszkowie, Poseł na Sejm Teresy Wargockiej - Iwona Wyszyńska, radna Rady Powiatu w Wyszkowie, list Elżbiety Lanc - członka Zarządu Województwa Mazowieckiego - Agnieszka Ołdak-Prokop, radna Rady Powiatu w Wyszkowie.
Foto
.

Dożynki to doskonały czas by uhonorować rolników za ich ciężką i wytrwałą Pracę. Starosta Powiatu Wyszkowskiego na wniosek władz wszystkich gmin naszego powiatu tradycyjnie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznak honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa". Wyróżnieni, Odznaką honorową nagrodzeni został rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim:
- Państwo Małgorzata i Andrzej Chmiel z Gminy Zabrodzie
- Pan Krzysztof Kurowski z Gminy Brańszczyk
- Pan Grzegorz Bułatowicz z Gminy Długosiodło
- Pan Adam Kamiński z Gminy Rząśnik
- Pan Paweł Świercz z Gminy Somianka
- Pan Mariusz Grześkiewicz z Gminy Wyszków.
Foto
.

Wręczenia odznak dokonali Poseł Maciej Górski i Przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Waldemar Sobczak.
Foto
.

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. W ramach podziękowań Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał i Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski wręczyli delegacjom dożynkowym (Koło Gospodyń Wiejskich Turzynianki z Turzyna w Gminie Brańszczyk, Sołectwo Zalas z Gminy Długosiodło, KGW Ochudnianki z Ochudna w Gminie Rząśnik, Sołectwo Somianka Parcele z Gminy Somianka oraz Sołectwo Zabrodzie, Sołectwo Choszczowe, Sołectwo Niegów, Sołectwo Gaj, Sołectwo Dębinki oraz przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Koło w Wyszkowie) pamiątkowe dyplomy. Podziękowania otrzymali także starości dożynkowi i starosta bartny.
Tradycyjnie swoich najlepszych dostawców mleka nagrodziła Firma „Mleks”. Nagrody otrzymali:
- Wiesław Orłowski z sołectwa Janowo w Gminie Rząśnik, który od początku roku dostarczył ponad 355 tysięcy litrów mleka
- Zbigniew Jasiński z Wólki Lubielskiej w Gminie Rząśnik, który dostarczył ponad 223 tysiące litrów mleka
- Franciszek Mielczarczyk z Janowa w Gminie Rząśnik, który dostarczył ponad 204 tysiące litrów mleka
- Wojciech Mościcki z Mościsk w Gminie Zabrodzie, który dostarczył ponad 185 tysięcy litrów mleka
- Sylwester Ładę z miejscowości Dudowizna w Gminie Brańszczyk, który dostarczył ponad 99 tysięcy litrów mleka
- Kamil Kanię z miejscowości Augustowo w Gminie Długosiodło, który dostarczył ponad 94 tysiące litrów mleka
- Jan Szyszkowski z miejscowości Znamiączki w Gminie Długosiodło, który dostarczył ponad 81 tysięcy litrów mleka
- Krzysztof Komor z sołectwa Udrzyn w Gminie Brańszczyk, który dostarczył ponad 74 tysiące litrów mleka
- Łukasz Zawadzkiego z sołectwa Białebłoto Stara Wieś, który dostarczył ponad 64 tysiące litrów mleka
- Franciszek Wróbel z sołectwa Gulczewo, który dostarczył ponad 27 tysięcy litrów mleka.
Foto
.

W tzw. "miasteczku dożynkowym" odnaleźć można było smaki i tradycje Mazowsza, bowiem sołectwa z terenu Gminy Zabrodzie przygotowały tradycyjne przysmaki, grochówkę, pyszne ciasta, chleb ze smalcem i domowe przetwory.
Foto
.

Ponadto, wśród stoisk wystawienniczych pojawiły się namioty Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Odwiedzić można było także stoisko promocyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie, Klubu Honorowych Dawców Krwi Oddziału Porębska Kropelka oraz lokalnych Stowarzyszeń - Bractwa Zabrodzkiego i Stowarzyszenia Miłośników Anastazewa i Okolic. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.
Foto
.

Jako pierwsza w części artystycznej zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Przyśpiewki tradycyjne oraz własnego autorstwa zaprezentował Zespół Śpiewaczy „Sława” z Zabrodzia.
Foto
.

Do wspólnego tańca i śpiewania zebranych zachęciła Danuta Stankiewicz, która przypomniała przeboje z lat 90., także w języku włoskim.
Foto
.

Tuż po niej zagrała Kapela z Mostówki, charakteryzująca się brzmieniami folkowymi, a także utworami z okresu międzywojennego.
Foto
.

Gwiazdą wieczoru był zespół Masters. Autorzy hitów takich jak „Żono Moja”, „Nocy mało” zostali bardzo dobrze odebrani przez licznie przybyłych fanów, o których nie zapomnieli także po koncercie – każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wokalistą Pawłem Jasionowskim.
Foto
.

Zwieńczeniem święta plonów była potańcówka pod chmurką, podczas której zagrał DJ Marcel.
Foto
.

Organizacja dożynek powiatowo-gminnych w Zabrodziu była współfinansowana ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Pełna galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 150 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14