Aktualności

Uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida!

Data umieszczenia:

Cyprian Norwid w końcu znajduje swój „prawdziwy dom” – równo 200 lat od urodzin artysty, 24 września 2021 r. w siedzibie muzeum - Pałacu w Dębinkach odbyły się uroczyste obchody tej wyjątkowej dla nas rocznicy. Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński podpisał list intencyjny w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez ministerstwo - nie mogliśmy sobie wyobrazić dostojniejszego upamiętnienia tego dnia!

Pełna galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.

Uroczyste, trzydniowe obchody rozpoczęło podpisanie listu intencyjnego o współdziałaniu na rzecz współprowadzenia utworzonego 25 sierpnia 2021 r. Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. List podpisał Wicepremier prof. Piotr Gliński, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz Prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.
Foto
.

Foto
.

Funkcjonujące od 15 września 2021 r. muzeum, dzięki współpracy z Ministerstwem ma szansę stać się wyjątkowym miejscem na mapie kulturalnej całego Mazowsza i Polski. Prof. Piotr Gliński w swoim wystąpieniu podkreślił, że współprowadzenie muzeum przez ministerstwo to także deklaracja wsparcia finansowego w renowacji i bieżącym utrzymaniu obiektu – warto zaznaczyć, że Pałac w Dębinkach oraz cały zespół parkowo-pałacowy wymagają gruntownego remontu.
Foto
.

Foto
.

Wyjątkowy charakter obchodów podkreślił także Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski - Planując pod koniec ubiegłego roku cały cykl obchodów, wspólnie z naszymi partnerami postanowiliśmy, że 24 września 2021 r. spotkamy się w Pałacu w Dębinkach i że to miejsce stanie się swoistym centrum rocznicowych wydarzeń. Miesiąc temu wspólnie z Gminą Zabrodzie i Fundacją Museion Norwid powołaliśmy Muzeum Cypriana Norwida, pierwsze w Polsce i na świcie. A dziś w dwusetną rocznicę urodzin tego wszechstronnego artysty, swój udział w tworzeniu muzeum zadeklarowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – to dla nas niezwykłe wyróżnienie i ogromna szansa na to, by to miejsce odzyskało należny mu blask (…) Artysta, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za największego z twórców doby romantyzmy, emigrant, patriota – właśnie w 200. Rocznicę urodzin odnajduje swój prawdziwy dom. Dom w którym jako młodzieniec przebywał i do którego wielokrotnie w swojej twórczości powracał(…).
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Podziękowania za współpracę i aktywny udział w inicjatywy związane z utworzeniem muzeum złożyli także Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz niekryjący swojego wzruszenia Prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak. Uroczystości w Dębinkach zaszczycili swoją obecnością licznie zaproszeni goście, m.in. parlamentarzyści, Wojewoda Mazowiecki, samorządowcy, przedstawiciele środowisk naukowych związanych z życiem i twórczością Cypriana Norwida, przedstawiciele instytucji kultury, inspekcji, służb i straży a także mieszkańcy Gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego. Słowa do zebranych skierowali także Senator Maria Koc, Poseł Teresa Wargocka, Poseł Maciej Górski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Izabela Stelmańska – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz prof. Grażyna Czubińska, przedstawicielka Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
Foto
.

Foto
.

Przy obchodach urodzin nie mogło zabraknąć tortu, który mieli okazję skosztować wszyscy zebrani na uroczystościach. Ponadto w pałacowych wnętrzach można było podziwiać wystawę poplenerową „Śladami Norwida”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Form Turystycznych i Artystycznych „FormAT”. Autorami wyjątkowych prac inspirowanych życiem i twórczością Norwida oraz samych Dębinek są Agnieszka Długołęcka, Michalina Derlicka, Krzysztof Wójcik, Jan Nowak, Liliana Soja, Tamara Baczkowska – Urban, Tomasz Januszewski, Lesze Gapski, Anna Zalewska-Falińska, Henryk Kiełczewski.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 676 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14