Aktualności

Uroczystości patriotyczne na cześć "Hubala"

Data umieszczenia:

W 78. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego na terenie powiatu wyszkowskiego wspominaliśmy postać „Hubala”, który do końca swoich dni pozostał wierny słowom „… broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg…”, wypowiedziane na wieść o kapitulacji Warszawy. Słowa te stały się wyznacznikiem dla kolejnych pokoleń walczących o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.

W minioną niedzielę 24 września br. w Porębie obyły się organizowane przez Starostę Powiatu Wyszkowskiego, Wójta Gminy Brańszczyk oraz Proboszcza parafii pw. św. Barbary w Porębie uroczystości o charakterze kulturalno-historycznym, związane z upamiętnieniem pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz przeprawy przez rzekę Bug we wrześniu 1939 r.
Obchody rozpoczęły się uroczystym koncertem piosenki żołnierskiej pt. „Niepokonanej pieśni i ballady” w wykonaniu Arlety Lemańskiej i Wojciecha Bardowskiego. Zaprezentowane przez artystów utwory o charakterze patriotycznym to mały wycinek ale jakże ważny zapis polskiej historii. W nich jest zaklęta miłość Polaków do Ojczyzny, nasza polska dusza i idee patriotyczne – oparte na wartościach BÓG, HONOR, OJCZYZNA.
Następnie na plac pod muralem zawitał szwadron mjr Henryka Dobrzańskiego. „Hubal” złożył meldunek ks. prał. Andrzejowi Grzybowskiemu po czym odśpiewano hymn państwowy i nastąpiło wciągnięcie flagi narodowej na maszt.
Uroczystą mszę św., po której złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi „Hubalowi” oraz żołnierzom AK, odprawił proboszcz parafii Poręba ks. prał. Andrzej Grzybowski.
Po uroczystościach kościelnych wszyscy zgromadzeni w asyście szwadronu mjr Dobrzańskiego przemaszerowali na plac przy plebanii, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości cieszyła się inscenizacja batalistyczna która była wspaniałą, żywą lekcją historii oraz pokaz kawaleryjski przygotowane przez 3 Szwadron 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Białegostoku.
Ważnym elementem obchodów historycznych było spotkanie i rozmowa Dariuszem Szymanowskim Prezesem Stowarzyszenia „Wizna 1939” i autorem książki pt. „Gdzie spoczywa Hubal?”.
Autor opowiedział o genezie powstania książki, o ludziach, których wspomnienia pomogły mu w ukierunkowaniu swoich badań, o cennych dokumentach od lat zlegających w archiwach, ale przede wszystkim o realnej potrzebie usystematyzowania faktów związanych z miejscem spoczynku mjr Henryka Dobrzańskiego.
W obchodach patriotycznych udział wzięły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wiza 1939”, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, goście oraz okoliczni mieszkańcy.
Uroczystości kulturalno-historyczne odbyły się dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Gminy Brańszczyk, Parafii Poręba oraz Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


Więcej zdjęć w Galerii foto

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

  • Foto 1
  • Foto 2
STAROSTWO POWIATU WYSZKOWSKIEGO

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek w godz. 8.00-16.00
wszystkie wydziały czynne są w godz. 8.00-16.00
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (czynny 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 847 razy.

Copyright

© 2012 - 2014 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)