Dzień Kadeta w CEZiU Kopernik

Data: 26.05.2023 r., godz. 15.06    793
21 maja to dzień zarezerwowany dla kadetów, uczniów szkół średnich, czyli Certyfikowanych Klas Wojskowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Dzień Kadeta został wpisany do wykazu obowiązujących świąt wojskowych decyzją Ministra Obrony Narodowej w 2013 r.

Z tej okazji w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie odbył się uroczysty apel klas wojskowych prowadzony przez kadet klasy drugiej Oliwię Ogrodnik. Spotkanie rozpoczęto uroczystym meldunkiem o gotowości złożonym przez dowódcę klas wojskowych kadeta Jakuba Cyrycha, a przyjęła go dyrektor CEZiU Monika Kluczek, następnie wspólnie dokonali przeglądu klas wojskowych.

dzien kadeta (1).jpg (437 KB)

- Święto to nawiązuje tradycją do Szkoły Rycerskiej utworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz walk o Górę św. Anny w 1921 r, kiedy to 21 maja podczas walk powstańczych poniósł śmierć uczeń korpusu lwowskiego – szesnastoletni Karol Chodkiewicz. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1930 r. Marszałek Józef Piłsudski ustanowił rocznicę tego wydarzenia Dniem Kadeta – przypomniała zebranym historię ustanowienia święta kadet Oliwia Augustyniak.

dzien kadeta (2).jpg (390 KB)

Słowa uznania do uczniów klas wojskowych skierowali Dyrektor CEZiU Monika Kluczek, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Krzysztof Kwiatkowski.

Kadeci, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w szkoleniu militarno – obronnym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze dyrektor CEZiU oraz zaproszeni goście wręczyli stosowne Certyfikaty ukończenia szkolenia.

dzien kadeta (3).jpg (408 KB)

Po zakończonej części oficjalnej odbył się quiz „Wiedzy wojskowej z przymrużeniem oka”, podczas którego kadeci odpowiadali m.in. na pytanie „Z czego składają się buty wojskowe?” (Odpowiedź: Buty wojskowe składają się z części zasadniczej i z połysku.), pokaz umiejętności z zakresu musztry i walki wręcz przygotowany pod kierunkiem sierż. rez. Andrzeja Grajczyka oraz występ muzyczny podczas którego kadet klasy trzeciej Dagmary Krawczyk wykonała na klarnecie partię solową do utworu pt. „Eye of the tiger”.

Uroczystość zakończono słodką niespodzianką w postaci okolicznościowego tortu.

dzien kadeta (4).jpg (268 KB)

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.

zdjęcia: CEZiU „Kopernik”