Walczyli o puchar Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Szefa WCR w Wyszkowie

Data: 11.07.2023 r., godz. 14.44    975
30 czerwca 2023 odbyły się XII Zawody strzeleckie o Puchar Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Szefa WCR w Wyszkowie.

W 12. edycji rywalizowano w konkurencji łączonej składającej się z: 10 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu 9 mm (CZ 75, Glock 17) oraz 10 strzałów z karabinu sportowego kal. 22lr model CZ 457 Training repetier. Areną zmagań (powrót po 5 latach) była strzelnica Klubu „Obrońca” Troszyn pod Ostrołęką, czyli miejsce gdzie historycznie rozegrano pierwszą edycję zawodów. Najrówniej strzelającymi okazali się pracownicy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, broniąc tytuł mistrzowski zdobyty w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie z ubiegłego roku. Organizatorzy wydarzenia nie byli gościnni, zajmując aż 50% miejsc w pierwszej szóstce klasyfikacji OPEN. Najlepszym okazał Radosław Kulesza – inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. Wśród kobiet 1 miejsce zdobyła Ewa Michalik – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju z tej samej jednostki samorządu terytorialnego.

Organizatorzy zaprosili tradycyjnie zespoły 3-osobowe z urzędów, służb mundurowych, leśnych i wojskowych, placówek edukacyjnych oraz grup o charakterze pro wojskowym z terenu województwa mazowieckiego. Obsługę sędziowską, instruktorską oraz broń zapewnił zaprzyjaźniony klub strzelectwa sportowego „Obrońca” Troszyn. Biuro obliczeń stanowili pracownicy starostwa i gminy Wyszków.

Na dystansie 25 metrów do tarczy TS-4/1 (55 x 55 cm, pistolet) oraz Ksp (20 x 20 cm, karabin) rywalizowało łącznie 17 drużyn i blisko 60 uczestników

Zawody otworzył Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał witając przybyłe drużyny, przedstawiając rys historyczny oraz omawiając harmonogram dnia i zasady rywalizacji. Za dotychczasową współpracę i promocję strzelectwa podziękowali Szef WCR w Wyszkowie ppłk Krzysztof Kwiatkowski oraz Starosta Powiatu Wojciech Kozon, który jednocześnie słowa uznania skierował do gospodarzy terenu, którzy użyczyli obiekt a całość działań wsparli organizacyjnie. O bezpieczeństwie na obiekcie oraz samym klubie opowiedział Prezes „Obrońcy” Troszyn płk rez. Eugeniusz Gorczyca.

Trzeba przyznać, że lepsze przestrzeliny na tarczy miały miejsce w konkurencji pistoletowej, choć wśród zawodników nie brakowało typowych karabiniarzy, którzy preferują broń długą z inną linią celowania.
O końcowym zwycięstwie decydowała jednak suma konkurencji, więc zmagania premiowały strzelców wszechstronnych.

Pełna galeria zdjęć - kliknij by obejrzeć

strona14-stronaDSC_1082.jpg (430 KB)

strona13-stronaDSC_1080.jpg (776 KB)

strona2-stronaDSC_1061.jpg (901 KB)strona5-stronaDSC_1064.jpg (738 KB)

Trwające blisko 3,5 godziny zmagania drużynowe rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich kolejkach, kiedy do rywalizacji przystąpili ostatni najmłodsi strzelcy z drużyn Powiat Wyszkowski 1 i 22 WOK Komorowo. Więcej zimnej krwi zachował samorządowiec Radosław Kulesza, który oprócz utrzymania prowadzenia drużynowego wywalczył dla siebie indywidualnie złoty medal, jednocześnie poprawiając wynik z ubiegłego roku kiedy to stanął na najniższym stopniu podium. Warty odnotowania jest również fakt, że pierwszych 5 zawodników klasyfikacji OPEN dzieliło raptem 4 punkty.

W kategorii indywidualnej kobiet złoto trafiło po raz pierwszy w historii do przedstawicielki Powiatu, tym razem Ewy Michalik (77) choć identyczny wynik uzyskała Agata Sosna z Urzędu Gminy w Zabrodziu. Pierwsza lepiej strzeliła z pistoletu (60), druga z karabinu (29), a o końcowym triumfie zgodnie z regulaminem decydowała większa liczba 10 wewnętrznych, potem 10, 9, 8… Podium uzupełniła koleżanka z drużyny tej pierwszej tj. inspektor Wydziału Organizacyjnego, pracownik kancelarii Monika Wróbel z rezultatem 70.

Pamiątkowe puchary oraz medale wręczyli Szef WCR w Wyszkowie ppłk Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta Leszek Marszał. Wszyscy uczestnicy zawodów zgodnie twierdzili, że coroczne zmagania to doskonała okazja do popularyzacji i upowszechnianie strzelectwa, nie tylko w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej, ale również integracja środowisk oraz nawiązane współpracy i wymiany doświadczeń o charakterze mundurowym czy wojskowym.

strona33-stronaDSC_1127.jpg (714 KB)strona39-stronaDSC_1140.jpg (719 KB)strona44-stronaDSC_1147.jpg (723 KB)strona70-stronaDSC_1214.jpg (822 KB)

Organizatorzy zapowiedzieli, iż mając na uwadze możliwości strzelnicy w Troszynie pomyślą w 2024 roku na temat zorganizowania strzelania z broni gładkolufowej, popularnej „pompki”.

Klasyfikacja końcowa XII Zawodów Strzeleckich z Karabinu Centralnego Zapłonu o Puchar Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie:

Klasyfikacja drużynowa:

1.       Powiat Wyszkowski 1 (Radosław Kulesza 138, Leszek Marszał 134, Wojciech Kondeja 120) – 392
2.       22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie (mjr. Łukasz Pisiński 93, kpt Tomasz Marczyk 137, mł. chor. Jacek Piórkowski 119) - 349
3.       52. Batalion Lekkiej Piechoty Komorowo (ppłk Waldemar Kowalski 134, por. Krzysztof Szczęsnowicz 96, st. chor. sztab. Andrzej Guz 91) - 329
4.       Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – 321
5.       Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie - 300
6.       Gmina Wyszków – 262

strona103-stronaDSC_1404.jpg (1015 KB)

Klasyfikacja indywidualna mężczyzn (OPEN):

1.       Radosław Kulesza (Powiat Wyszkowski 1) - 138
2.       kpt Tomasz Marczyk (22 WOK Komorowo) - 137