Święto Plonów w Sercu Puszczy Białej

Data: 18.09.2023 r., godz. 12.00    165
Za nami Święto Plonów w Sercu Puszczy Białej. 10 września 2023 w Długosiodle odbyły się Dożynki Diecezji Łomżyńskiej, Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Długosiodło.

dozynki (23).jpg (452 KB)

Święto Plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. W naszym kraju i regionie już od wielu wieków jest okazją do radosnego świętowania i zasłużonego odpoczynku dla mieszkańców wsi. Dożynki to największy i najpiękniejszy obrzęd roku związany z rolniczą pracą, swoiste podsumowanie, zachwyt nad urodą wieńca ze żniwnych kłosów oraz piękne nawiązanie do wielowiekowej tradycji polskiej wsi. Rolnicy z terenu Powiatu Wyszkowskiego wspólnie z zaproszonymi gośćmi i prawie 100 delegacji z Diecezji Łomżyńskiej świętowali 10 września 2023 r. w Długosiodle, podczas Święta Plonów w Sercu Puszczy Białej - Dożynek Diecezji Łomżyńskiej, Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Długosiodło. 

dozynki (22).jpg (344 KB)dozynki (8).jpg (560 KB)dozynki (10).jpg (585 KB)dozynki (11).jpg (454 KB)

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Dziękczyna w Kościele pw. Wniebowzięcia  Najświętszej Maryi Panny w Długosiodle, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej ks. Tadeusza Bronakowskiego. Po zakończonej liturgi uczestnicy nabożeństwa przeszli w korowodzie dożynkowym prowadzonym przez kapelę Puszcza Biała, Starostę Powiatu Wyszkowskiego Wojciecha Kozona, Wójta Gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego, ks. Tadeusza Bronakowskiego, starościnę bartną Ewę Zdunek oraz starostów dożynkowych Ewę i Andrzeja Paź oraz Annę i Rafała Zdunek na Plac Targowy gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

dozynki (4).jpg (681 KB)

dozynki (24).jpg (362 KB)

Zebranych na placu gości powitały prowadzące uroczystość Dyrektor Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle Ewa Karczewska oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Ewa Michalik. 

dozynki (2).jpg (385 KB)dozynki (3).jpg (388 KB)

dozynki (31).jpg (535 KB)

Oprócz wieńcy nieodłącznym symbolem dożynek jest również chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. 

Tradycyjnie gospodarze uroczystości, Starosta Wojciech Kozon i Wójt Stasnisław Jastrzębski, podzielili się chlebem i miodem przekazanych przez starostów z włodarzami gmin Brańszczyk - Wiesławem Przybylskim, Rząśnik - Pawłem Kołodziejskim, Somianka - Andrzejem Żołyńskim, Wyszków - Grzegorzem Nowosielskim, Zabrodzie - Krzysztofem Jezierskim oraz z przybyłymi goścmi i mieszkańcami.

dozynki (25).jpg (391 KB)dozynki (26).jpg (320 KB)

dozynki (6).jpg (569 KB)dozynki (7).jpg (632 KB)

W podziękowaniu za codzienny trud wkładany w pracę na roli, słowa uznania do rolników skierowali Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon, Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, senator Maria Koc, minister Henryk Kowalczyk, poseł Kamila Gasiuk - Pihowicz, poseł Marek Sawicki oraz radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bala.

dozynki (12).jpg (468 KB)

dozynki (13).jpg (427 KB)dozynki (14).jpg (423 KB)dozynki (15).jpg (478 KB)dozynki (16).jpg (441 KB)dozynki (17).jpg (478 KB)dozynki (18).jpg (470 KB)Ddożynki to doskonały czas by uhonorować rolników za ich ciężką i wytrwałą Pracę. Starosta Powiatu Wyszkowskiego na wniosek władz wszystkich gmin naszego powiatu tradycyjnie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznak honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa". Wyróżnieni Odznaką honorową otrzmali rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w  gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim:

  • Jacek Grzywacz z gminy Brańszczyk
  • Ewa i Andrzej Paziowie z gminy Długosiodło
  • Roman Stopka z gminy Rząśnik
  • Tomasz Turowski z gminy Długosiodło
  • Jacek Wiśniewski z gminy Wyszków
  • Jan Ślendak z gminy Zabrodzie
  • Jan Niedźwiedź - prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie

Wyróżnienie Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Długosiodło otrzymał również Wiesław Bajorek z gminy Somianka.

dozynki (19).jpg (535 KB)dozynki (1).jpg (568 KB)dozynki (5).jpg (498 KB)Wyróżniono również reprezentacje, które przygotowały wieńce dożynkowe reprezentujące gminy z terenu Powiatu Wyszkowskiego: sołectwo Zalas (Gmina Długosiodło), sołectwo Wola Mystkowska (Gmina Somianka), KGW Zabrodzie (Gmina Zabrodzie), sołectwo Leszczydół Nowiny (Gmina Wyszków), sołectwo Grodziczno (Gmina Rząśnik), sołectwo Bialebłoto (Gmina Brańszczyk). 

dozynki (21).jpg (668 KB)Po zakończonej części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, którą rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca "Oberek", któremu towarzyszyła Kurpiowska Gawęda Witolda Kuczyńskiego. Dla miłośników muzyki disco przygotowano dwa występy - lokalnego artysty Dawida Bedeckiego "Bediego" oraz formacji DiscoBoys z wokalistą Kamilem Kossakowskim. Zabawę w rytmach folkowych i górlaskich zapewnił zespół Pogwizdani, na najwytrwalszych czekała zabawa taneczna pod chmurką prowadzona przez DJ Marcela.

dozynki (28).jpg (470 KB)dozynki (29).jpg (429 KB)dozynki (30).jpg (304 KB)Wydarzeniu towarzyszyło również miasteczko dożynkowego, w którym można było znaleźć między innymi prace lokalnych artystów i rękodzielników, odkryć smaki regionu Puszczy Białej na stoiskach sołeckich, a także odwiedzić stoiska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Kuźni Kurpiowskiej z Pniewa, Policji, Wyszkowskich Amazonek czy też Klubu Honorowych Dawców Krwi Oddziału Porębska Kropelka. Na najmłodszych czekało również wesołe miasteczko. Tradycyjnie Placówka Terenowa KRUS w Wyszkowie zaprosiła rolników do udziału w konkursie z nagrodami.

dozynki (27).jpg (663 KB)Wydarzenie Święto Plonów w Sercu Puszczy Białej odbyło się  przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego, który od 25 lat wspiera gminy i powiaty finansowo, nie tylko w inwestycjach ale także przy organizacji przedsięwzięć kulturalnych i imprez sportowych. 

dozynki (32).jpg (455 KB)Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook:

Zdjęcia: Powiat Wyszkowski/Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle