"Hubal" - 84 lata temu w Porębie...

Data: 20.09.2023 r., godz. 15.00    427
W 84. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego w Porębie mieszkańcy Powiatu Wyszkowskiego wspominali Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

W 84. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego w Porębie mieszkańcy Powiatu Wyszkowskiego wspominali „Hubala”, który do końca swoich dni pozostał wierny słowom „(…) broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg (…)”, wypowiedzianym na wieść o kapitulacji Warszawy. Słowa te stały się wyznacznikiem dla kolejnych pokoleń walczących o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. 17 września 2023 r. „Hubal” ponownie zagościł w Porębie. 

Pełna fotorelacja dostępna TUTAJ 

hubal1.jpg (160 KB)hubal2.jpg (124 KB)

Przed uroczystą mszą świętą, proboszcz parafii ks. Andrzej Grzybowski odebrał symboliczny meldunek od grupy rekonstrukcyjnej, podobnie jak 84 lata temu, obiecując „Hubalowi” nocleg i modlitwę w intencji oddziału. Po mszy, chór im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, pod kierunkiem Michała Sitka zaprezentował wiele pięknych i znanych pieśni patriotycznych. Uroczysty apel poległych przeprowadzili kadeci z Centrum Edukacji Wojskowej i Ustawicznej „Kopernik” wraz z opiekunem, Panią Moniką Lipką. Uczestnicy nabożeństwa, goście, poczty sztandarowe złożyli też kwiaty pod tablicami pamiątkowymi na terenie kościelnym, m.in. pod tablicą upamiętniającą pobyt „Hubala” w Porębie. Nieodłączną częścią obchodów w Porębie, jest przemarsz jej ulicami – w tym roku w towarzystwie rekonstruktorów, zabytkowych pojazdów, pocztów sztandarowych, orkiestry „Darmanista” z Brańszczyka i zaproszonych gości. 

hubal3.jpg (112 KB)

hubal4.jpg (117 KB)

hubal5.jpg (146 KB)

hubal6.jpg (161 KB)

hubal7.jpg (177 KB)hubal8.jpg (168 KB)

Drugą część wydarzenia stanowiła rekonstrukcja potyczki wojskowej z czasów II Wojny światowej, w której wystąpili:

- kaskaderzy z grupy Pana Daniela Tomaszewskiego (dżygitówka)

-  Stowarzyszenie Grh Bajka, 

- 2 Pułk Ułanów Legionowych działający przy Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, na czele z prezesem płk.zw. Sylwestrem Raniszewskim oraz rotmistrzem Tomaszem Więch, 

- KG KUGEL Wojciech Szymański-motocykl wojskowy, 

- Grupa kaskaderska Daniela Tomaszewskiego, 

- Grupa Sarmacja – Grzegorz Cudny oraz pies Dejzi.

W rolę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wcielił się mjr.zw. Kazimierz Porębski, działający w Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Na miłośników pojazdów wojskowych czekały pokazy i przejażdżki, prezentacje pojazdów zabytkowych oraz rekonstrukcja z czasów II wojny światowej były niezwykłą atrakcją i żywą lekcją historii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli skosztować pysznej grochówki. 

hubal9.jpg (147 KB)hubal91.jpg (160 KB)hubal92.jpg (170 KB)hubal93.jpg (173 KB)

hubal94.jpg (99 KB)hubal95.jpg (125 KB)

W dniu wydarzenia, o godz. 9:00 w trasę wyruszyli też uczestnicy rajdu rowerowego „Śladami Oddziału Majora Hubala”.  Przemierzono dystans o długości niemal 70 km (Wyszków-Turzyn-Tuchlin-Udrzyn-Poręba-Białebłoto-Zalas-Porządzie-Wyszków).  Na trasie na uczestników czekały prelekcje historyczne – m.in. historia i biografia „Hubala”, historia pobytu w Porębie i historia miejsc związanych z trasą przemarszu oddziału. Grupa rowerzystów zapaliła znicze pod tablicami pamięci przy kościele w Porębie, wzięła też udział w drugiej części uroczystości – rekonstrukcji historycznej i pikniku. 

20230917_133439.jpg (2.51 MB)

20230917_110953.jpg (2.42 MB)20230917_091031.jpg (6.43 MB)

Uroczystość upamiętniająca pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału 25 września 1939 roku w Porębie miała na celu oddanie także czci wszystkim poległym za wolność naszej Ojczyzny. Była to doskonała lekcja historii, pełna treści patriotycznych i obywatelskich. To właśnie w Porębie we wrześniu 1939 roku, mjr Dobrzański wraz ze swoim oddziałem zatrzymał się w drodze do Warszawy. W miejscowym kościele uczestniczył we mszy. Działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na zawsze wpisała się w wojenne losy Polski. Postawa „Hubala” i jego żołnierzy przeszła do historii jako symbol niezłomnej walki do końca. Stanowiła ona namacalny dowód, że „jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”. Kilkumiesięczna działalność oddziału była możliwa głównie dzięki życzliwej postawie miejscowej ludności, która często, narażając życie własne oraz swoich rodzin, okazywała pomoc żołnierzom. Wszędzie, gdzie pojawiali się żołnierze „Hubala” miejscowa ludność spieszyła im z pomocą. Takich miejsc na trasie marszu Hubalczyków można wymienić wiele. 

Współorganizatorem wydarzenia była Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Gmina Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku a w pomoc w organizację włączyło się także wiele się także wiele innych podmiotów. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

hubal96.jpg (137 KB)